WordPress Nedir?

WordPress (wordpress.org), insanların herhangi bir kodlama bilgisi olmadan içerik paylaşmalarını sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. WordPress üzerinden ücretsiz ve kısa bir sürede web sitesi oluşturabilir ve WordPress altyapısı ile çok güçlü web siteleri oluşturabilirsiniz. Genel olarak WordPress nedir? Diye sorulduğunda şu iki ayrım mutlaka bilinmelidir: WordPress.com mu yoksa wordpress.org mu kast ediliyor? Çünkü her ikisi de farklı sistemlerdir ve aralarında farklılıklar vardır. Ancak biz, yazıda wordpress.org sitesi hakkında bilgi vereceğiz.

Eğer bir web sitesi açmak istiyorsanız ve hosting ile alan adınızı aldıysanız son olarak kodlama kısmı kaldı demektir. Bir yazılım yükleyerek ve sitenizi oluşturursunuz. Ancak kodlama bilmiyotsanız WordPress’ten faydalanabilirsiniz. Tıpkı ekmek yapmayı bilmeyenlerin bakkaldan ekmek alması gibi kodlama bilmeyenler de kısa sürede wordpress dosyalarını sunucu veritabanına yükleyerek sadece 5 dakikada web sitelerini açabilirler.

Binlerce farklı ücretsiz tema ve eklentiye sahip olan Wordpress altyapısı, günümüzde tüm internet sitelerinin 3’te 1’ine destek vermektedir. Bu nedenle dünya üzerinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise oldukça geniş özellikleri herhangi bir ücrete tabi tutmadan sunmasıdır.

WordPress üzerinden e-ticaret siteleri de dahil her türde web sitesi açılabilir ve bu siteler üzerinden para kazanılabilir. Hazır bir paket olan WordPress, açık kaynak kodlu bir yazılım olması nedeniyle düzenli aralıklarla güncelleştirilmektedir. Bu sayede hem daha güvenilirdir hem de büyük bir topluluğu içerisinde barındırır. Yani WordPress ile yalnız değilsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir